AGENDA SWISS NORDIC BIO 2017

TIME

PROGRAM

08:00-08:30

REGISTRATION

Registration and coffee

08:30-08:50

WELCOME ADDRESS
Room: Exchange
 

Thomas Hauff, Ambassador, Royal Norwegian Embassy in Bern

Bruno H. Moor, Ambassador, Head of International Cooperation in Research and Innovation Division, Swiss State Secretariat for Education, Research and Innovation (SERI)

Andreas Gut, Swiss EUREKA High Level Representative, Swiss State Secretariat for Education, Research and Innovation (SERI)

10:00-10:20

COFFEE BREAK & NETWORKING

10:20-11:30

COMPANY PRESENTATIONS: INVESTOR & PARTNERING PITCHES I

Room: Exchange
Session host: Tanja Dowe, Head of Debiopharm Diagnostics

Room: Auditorium
Session host: Andreas Segerros, Partner, Sunstone Capital

Topic

Diagnostics

Drug development, Diagnostics

10:20-10:45

Debiopharm Diagnostics – Tanja Dowe
DanPet – Dan Peters
SAGA Diagnostics - Lao Saal
Blusense Diagnostics – Leif Helth Jensen

Sunstone Capital – Andreas Segerros
Diamyd Medical – Ulf Hannelius
Forendo Pharma – Maarit Merla
Cyxone – Kjell Stenberg

10:45-11:10

EUREKA - Andreas Gut
Abacus Diagnostica – Erno Sundberg
Genetic Analysis – Ronny Hermansen
SimplicityBio – Matthew Hall

EUREKA – Colette John-Grant
AntibioTx – Rasmus Toft-Kehler
ReFlow Therapeutics – Jon H. Hoem
CardiNor – Dag Christensen

11:10-11:30

Pre Diagnostics – Håkon Sæterøy
Brainshake – Tuomas Poskiparta
Sumondo – Vishal Sisodia

GlucoSet – Nicolas Elvemo
Biognosys – Oliver Rinner
Invest Stockholm – Ylva Hultman

11:30-12:40

NETWORKING LUNCH

12:40-13:30

COMPANY PRESENTATIONS: INVESTOR & PARTNERING PITCHES II

Room: Exchange
Session host: Emilie Normann, Innovationattaché & Vice Consul, Innovation Centre Denmark

Room: Auditorium
Session host: Kirsi Armanto, Senior Advisor, Life Science Tekes

Topic

Drug development

Medical devices

12:40-13:05

NovaHep – Raimund Strehl
MedTrace – Martin Stenfeldt
SinSa Labs – Magnus Precht
Herantis Pharma – Pekka Simula

Umeå Biotech Incubator- Anne-Charlotte Aronsson
M-V Arterica – Cecilia Larzon
CSEM – Erika Györvary
Timesulin – John Sjölund

13:05-13:30

FIDA-Tech – Brian Sørensen
Aptahem - Mikael Lindstam
Memo Therapeutics – Armin Mäder

Lion Healthcare Europe – Zhongying Kristoffersen
Nanovi Radiotherapy – Morten Albrechtsen
Biopolymer Products of Sweden – Arne Frestad
Clean Lab - Claus Svane Rasmussen

13:30-13:50

COFFEE BREAK & NETWORKING

13:50-18:00

ONE-TO-ONE MATCHMAKING MEETINGS
Rooms: Bid, Ask, Exchange
 

See individual meeting schedules. 

18:00-20:30

AFTER CONFERENCE NETWORKING GET-TOGETHER

Almodobar – Bar Lounge (Reservation “SNB”)
Bleicherweg 68, 8002 Zürich (For map see here)
Tel: +41 43 844 44 88

pdfInformation

(5 minutes by foot from conference venue. See reception desk for directions)

At your own expense.